Geograficzne skojarzenia:

Wodospad Salto Angel, Góra Roraima, Rzeka Orinoko, Los Llanos, Latarnia Maracaibo 

(Wenezuela, Ameryka Południowa)

O Wenezueli, rzece Orinoko i sawannie Llanos napisałem całą książkę, więc nie będę się teraz powtarzał – książka ma ponad 400 stron i starczy. Ale… napiszę jeszcze jedną o tych terenach, gdzie jest wodospad Angel, góra Roraima i dalej trzy mało znane kraiki: Guyana, Surinam i Guyana Francuska.
Teren… nie dla każdego i raczej nie dla turysty. Trzeba mieć twarde łokcie i mocne zęby. Lepiej znać hiszpański bo… to jest pogranicze przemytników a pod górami złoto i diamenty kopane nielegalnie i po kryjomu. Dodajcie to sobie sami…


Wojciech Cejrowski

Wodospad Salto Angel

To najwyższy wodospad świata na rzece Rio Gauji płynącej przez wyżynę La Gran Sabana w Wenezueli. Został on odkryty w 1935 roku przez Jamesa Angela.  Wysokość wodospadu wynosi ok. 979 metrów. Została ona ustalona przez National Geographic Society w 1949 roku.

A tak o tym cudzie natury piszą travelmaniacy.pl:

Spadający ze szczytu góry stołowej Salto Ángel, który widzimy przed sobą jak na dłoni, to najwyższy wodospad świata. Sięgający nieba, mierzący 979 metrów kolos jest niemal 16 razy wyższy od wodospadu Niagara. Wbrew pozorom jego nazwa – Wodospad Anioła, nie pochodzi od boskiego stworzenia, ale od nazwiska amerykańskiego pilota – Jimmiego Ángela, który odkrył ten cud natury.

Góra Roraima

roraima

Leży ona na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii, jednak 80% jej powierzchni należy do terytorium Wenezueli. Jej wysokość wynosi 2810 m n.p. m.

Jej szczyt jest płaski, a jego powierzchnia wynosi ponad 30 km2. Jest to największa góra typu stoliwo na Wyżynie Gujańskiej, a  najwyższym jej punktem jest skała Maverick Stone lub Maverick Rock, położona w południowo-wschodniej części szczytu.

Więcej na temat góry Roraima dowiecie się z filmu Podróże z Pazurem „Zaginiony świat – szczyt góra Roraima”

Rzeka Orinoko

Rzeka ta wypływa z gór południowej Wenezueli (Serra Parima) i zatacza wielkie półkole wokół Wyżyny Gujańskiej, uchodząc deltą do Atlantyku naprzeciw Trynidadu. Środkowa jej część wylewa w porze deszczowej, tworząc jedne z największych bagien na świecie i zróżnicowanych ekoregionów na Ziemi – Llanos.

A tak o rzece Orinko pisze autor bloga tenpieknyswiat.pl:

Orinoko. Szeroka w tym miejscu na kilkaset metrów rzeka, najpotężniejsza jaką w życiu widziałem, robi ogromne wrażenie. Raz poprzez swoją wielkość, dwa poprzez totalną egzotykę, a po trzecie przez świadomość jaki to kawał świata trzeba przebyć, aby się tutaj dostać.

Los Llanos 

Powierzchnia trawiastej Los Llanos wynosi około 570 000 km2. Typowa roślinność występująca na tej sawannowej przestrzeni to wysokie trawy, niskie drzewa (np. palmy), sukulenty (rośliny gromadzące wodę) oraz kolczaste krzewy.

Więcej na temat Los Llanos przeczytacie na blogu travelmaniacy.pl:

Wygrzewające się w słońcu kajmany, ospałe z przejedzenia anakondy, słodkowodne różowe delfiny, zwinne kapibary i ogromne mrówkojady – wszystko to można zobaczyć w jednym miejscu – na unikalnych równinach Los Llanos w Wenezueli, gdzie bogactwo przyrody uzupełnia niesamowita gościnność mieszkańców.

Latarnia Maracaibo 

Wbrew pozorom nie chodzi tu o urządzenie stojące na brzegu morza, wskazujące kierunek żeglarzom. To fenomen przyrodniczy w Wenezueli u ujścia rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo polegający na bardzo intensywnych wyładowaniach atmosferycznych, trwających ok. 300 dni w roku przez ok. 9 godzin dziennie.

wenezuela
Fragment Wielkiej Turystycznej Mapy Świata

Góry Pamir

(Tadżykistan, Azja)

pamir

Zgodnie z Wikipedią Pamir  to łańcuch górski w Azji Centralnej. Przeważająca część Pamiru leży w Tadżykistanie (Górski Badachszan), skrajne części zaś w Chinach i Afganistanie. Region tworzy nieregularny czworobok (ok. 280 km z północy na południe i ok. 400 km z zachodu na wschód) ograniczony od północy Kotliną Ałajską, od wschodu Górami Kaszgarskimi, od południa grzbietem Hindukuszu, a od zachodu doliną rzeki Pandż.

Najwyższym szczytem Pamiru jest położony w Tadżykistanie Szczyt Ismaila Samaniego, który osiąga wysokość 7495 m n.p.m. (w latach 1933–1962 nosił nazwę Pik Stalina, a w latach 1962–1998 Pik Komunizmu).

Więcej zdjęć gór Pamir zobaczycie na blogu barents.pl, którego autorzy tak piszą o tym łańcuchu górskim:

Pamir nie bez przyczyny nazywany jest dachem świata. To najpotężniejszy na świecie węzeł górski, w którym zbiegają się łańcuchy górskie przekraczające 7000 m n.p.m.: Tienszan, Hindukusz, Karakorum, Himalaje. To również kraina tysiąca lodowców, a wśród nich najdłuższy, górski lodowiec świata – osiągający około 70 kilometrów Lodowiec Fedczenki. To z nich powstały turkusowe i zielone jeziora.

pamir
Fragment Wielkiej Turystycznej Mapy Świata

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Informacje o nowościach, promocjach, artykułach, instrukcjach, alternatywnych rozgrywkach itp.

Argentyna, Finlandia

Geograficzne skojarzenia: Góra Aconcagua, Patagonia, Ziemia Ognista, Wodospad Iguazú (Argentyna, Ameryka Południowa) Góra Aconcagua Aconcagua to najwyższy szczyt nie tylko Andów, ale także Ameryki Południowej oraz całej Ameryki. Wznosi się na wysokość 6960,8 m n.p.m....

Seszele, Paragwaj

Geograficzne skojarzenia: Wyspy z charakterystycznymi tropikalnymi plażami i granitowymi głazami (Seszele, Afryka) Seszele to archipelag wysp na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Jedną z...

Sudan, Turcja

Geograficzne skojarzenia: Nil Biały i Nil Błękitny łączą swoje wody (Sudan, Afryka) Nil Biały to jedno z dwóch głównych ramion Nilu, które wraz z Nilem Błękitnym łączy się w okolicach Chartumu w Sudanie, tworząc Nil. Jego długość, począwszy od...

Tunezja, Nowa Zelandia

Geograficzne skojarzenia: Jezioro Wielki Szott (Tunezja, Afryka) Czy wiecie, że Tunezja oraz Jezioro Wielki Szott były tłem dla serii filmów Gwiezdne Wojny? Z pewnością krajobraz bezodpływowego słonego jeziora, które przez większą część roku pozostaje wyschnięte,...

Kazachstan, Egipt

Geograficzne skojarzenia: Jezioro Bałchasz (Kazachstan, Azja) W Wikipedii znajdziemy informację, że jest to bezodpływowe jezioro w Kazachstanie, w Kotlinie Bałchasko-Ałakolskiej. Północny brzeg jest wysoki i skalisty, południowy – niski i piaszczysty. W zachodniej...

Afganistan i Liberia

Stolica Afganistanu (Azja): KABUL Największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana, Kabura, Kophes lub Kophene. Tyle Wikipedia. Image by Jana from Pixabay A Borys...

Pin It on Pinterest

Share This