Geograficzne skojarzenia:
Nil Biały i Nil Błękitny łączą swoje wody
(Sudan, Afryka)
Nil Biały to jedno z dwóch głównych ramion Nilu, które wraz z Nilem Błękitnym łączy się w okolicach Chartumu w Sudanie, tworząc Nil. Jego długość, począwszy od Jeziora Wiktorii do Chartumu, wynosi około 3700 km.
Natomiast Nil Błękitny to najdłuższy i najbardziej zasobny w wodę dopływ Nilu. Wypływa z jeziora Tana w Etiopii, w pobliżu którego tworzy wodospad Tys Ysat.
Płynie na długości 1780 km do Chartumu w Sudanie, gdzie uchodzi do Nilu Białego,

Geograficzne skojarzenia:
Pamukkale, Kapadocja, Góra Arrat
(Turcja, Europa)
Pamukkale

W języku tureckim nazwa ta oznacza Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza. Jest to miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli.
Słynie ona z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda.
Więcej pięknych zdjęć tego niezwykłego miejsca możecie zobaczyć na blogu norwegiairesztaświata.pl, którego autorzy tak piszą o Pamukkale:
Z powstałych osadów zaczęły powstawać śnieżnobiałe nacieki o niespotykanych kształtach. Z kolei we wgłębieniach terenu na zboczach gór utworzyły się tarasy wapienne wypełnione wodą o pięknej turkusowej barwie, tworząc przy tym niesamowity widok.
Kapadocja

To historyczna kraina w środkowej Turcji i centralnej części Anatolii. Słynie przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tych wulkanicznych skałach.
Na blogu tripowscy.pl przeczytacie o najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć w Kapadocji, m. in. tak piszą oni o Red i Rose Valley:
Dwie doliny, które się ze sobą łączą, dlatego wspominam o nich równorzędnie. Najładniejsze miejsce w Kapadocji i najciekawszy spacer, na jaki się tutaj wybierzecie. Rozległa dolina otoczona różnokolorowymi skałami – głównie różowo-czerwonymi, ale pojawią się również takie w odcieniu żółto-zielonkawym.
Góra Arrat

To masyw wulkaniczny leżący w centrum Wyżyny Armeńskiej między jeziorami Wan i Sewan, na terytorium Turcji.
Zajmuje on powierzchnię ok. 1000 km² i składa się z dwóch szczytów: Wielkiego – 5137 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m. Na obydwu wierzchołkach zalegają lodowce. Wyższy wierzchołek wznosi się ponad 3000–4400 metrów względem otaczających górę równin – to wysokość względna większa niż w przypadku Mount Everestu.
Według jednej z licznych wersji, nazwa góry pochodzi od Ary – bożka z epoki brązu. Ara był bogiem śmierci oraz odrodzenia. Góra została nazwana na jego cześć ze względu na zmiany zachodzące na stokach pomiędzy „martwą” zimą a „żywą” wiosną.
Monika Witkowska na swoim blogu, tak opisuje Górę Arrat:
Był wielki, majestatycznie wznosił się ponad miastem, wydawał się praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dla Ormian to święta góra, widniejąca nawet w ich narodowym godle.

0 komentarzy