Geograficzne skojarzenia:

Nil Biały i Nil Błękitny łączą swoje wody

(Sudan, Afryka)

Nil Biały to jedno z dwóch głównych ramion Nilu, które wraz z Nilem Błękitnym łączy się w okolicach Chartumu w Sudanie, tworząc Nil. Jego długość, począwszy od Jeziora Wiktorii do Chartumu, wynosi około 3700 km.

Natomiast Nil Błękitny to najdłuższy i najbardziej zasobny w wodę dopływ Nilu. Wypływa z jeziora Tana w Etiopii, w pobliżu którego tworzy wodospad Tys Ysat.

Płynie na długości 1780 km do Chartumu w Sudanie, gdzie uchodzi do Nilu Białego,

nil biały błękitny
Fragment Wielkiej Turystycznej Mapy Świata

Geograficzne skojarzenia:

Pamukkale, Kapadocja, Góra Arrat

(Turcja, Europa)

Pamukkale

pamukkale

W języku tureckim nazwa ta oznacza Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza. Jest to miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli.

Słynie ona z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda.

Więcej pięknych zdjęć tego niezwykłego miejsca możecie zobaczyć na blogu norwegiairesztaświata.pl, którego autorzy tak piszą o Pamukkale:

Z powstałych osadów zaczęły powstawać śnieżnobiałe nacieki o niespotykanych kształtach. Z kolei we wgłębieniach terenu na zboczach gór utworzyły się tarasy wapienne wypełnione wodą o pięknej turkusowej barwie, tworząc przy tym niesamowity widok.

Kapadocja

kapadocja

To historyczna kraina w środkowej Turcji i centralnej części Anatolii. Słynie przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz, oraz z domów i kościołów wykutych w tych wulkanicznych skałach.

Na blogu tripowscy.pl przeczytacie o najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć w Kapadocji, m. in. tak piszą oni o Red i Rose Valley:

Dwie doliny, które się ze sobą łączą, dlatego wspominam o nich równorzędnie. Najładniejsze miejsce w Kapadocji i najciekawszy spacer, na jaki się tutaj wybierzecie. Rozległa dolina otoczona różnokolorowymi skałami – głównie różowo-czerwonymi, ale pojawią się również takie w odcieniu żółto-zielonkawym.

Góra Arrat

arrat

To masyw wulkaniczny leżący w centrum Wyżyny Armeńskiej między jeziorami Wan i Sewan, na terytorium Turcji.

Zajmuje on powierzchnię ok. 1000 km² i składa się z dwóch szczytów: Wielkiego – 5137 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m. Na obydwu wierzchołkach zalegają lodowce. Wyższy wierzchołek wznosi się ponad 3000–4400 metrów względem otaczających górę równin – to wysokość względna większa niż w przypadku Mount Everestu.

Według jednej z licznych wersji, nazwa góry pochodzi od Ary – bożka z epoki brązu. Ara był bogiem śmierci oraz odrodzenia. Góra została nazwana na jego cześć ze względu na zmiany zachodzące na stokach pomiędzy „martwą” zimą a „żywą” wiosną.

Monika Witkowska na swoim blogu, tak opisuje Górę Arrat:

Był wielki, majestatycznie wznosił się ponad miastem, wydawał się praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dla Ormian to święta góra, widniejąca nawet w ich narodowym godle.

turcja
Fragment Wielkiej Turystycznej Mapy Świata

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Informacje o nowościach, promocjach, artykułach, instrukcjach, alternatywnych rozgrywkach itp.

Argentyna, Finlandia

Geograficzne skojarzenia: Góra Aconcagua, Patagonia, Ziemia Ognista, Wodospad Iguazú (Argentyna, Ameryka Południowa) Góra Aconcagua Aconcagua to najwyższy szczyt nie tylko Andów, ale także Ameryki Południowej oraz całej Ameryki. Wznosi się na wysokość 6960,8 m n.p.m....

Seszele, Paragwaj

Geograficzne skojarzenia: Wyspy z charakterystycznymi tropikalnymi plażami i granitowymi głazami (Seszele, Afryka) Seszele to archipelag wysp na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Jedną z...

Wenezuela, Tadżykistan

Geograficzne skojarzenia: Wodospad Salto Angel, Góra Roraima, Rzeka Orinoko, Los Llanos, Latarnia Maracaibo  (Wenezuela, Ameryka Południowa) O Wenezueli, rzece Orinoko i sawannie Llanos napisałem całą książkę, więc nie będę się teraz powtarzał - książka ma...

Tunezja, Nowa Zelandia

Geograficzne skojarzenia: Jezioro Wielki Szott (Tunezja, Afryka) Czy wiecie, że Tunezja oraz Jezioro Wielki Szott były tłem dla serii filmów Gwiezdne Wojny? Z pewnością krajobraz bezodpływowego słonego jeziora, które przez większą część roku pozostaje wyschnięte,...

Kazachstan, Egipt

Geograficzne skojarzenia: Jezioro Bałchasz (Kazachstan, Azja) W Wikipedii znajdziemy informację, że jest to bezodpływowe jezioro w Kazachstanie, w Kotlinie Bałchasko-Ałakolskiej. Północny brzeg jest wysoki i skalisty, południowy – niski i piaszczysty. W zachodniej...

Afganistan i Liberia

Stolica Afganistanu (Azja): KABUL Największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana, Kabura, Kophes lub Kophene. Tyle Wikipedia. Image by Jana from Pixabay A Borys...

Pin It on Pinterest

Share This