Geograficzne skojarzenia:

Góra Aconcagua, Patagonia, Ziemia Ognista, Wodospad Iguazú

(Argentyna, Ameryka Południowa)

Góra Aconcagua

argentyna

Aconcagua to najwyższy szczyt nie tylko Andów, ale także Ameryki Południowej oraz całej Ameryki. Wznosi się na wysokość 6960,8 m n.p.m. Jako najwyższy szczyt Ameryki Południowej wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza.

Góra ta tworzy rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów, pochodzenia wulkanicznego. Pokrywają ją wieczne śniegi i lodowce, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.

Jesteście ciekawi, jak wygląda zdobywanie szczytu Aconcagua? Przeczytajcie na blogu Magdaleny Boczek, która tak zaczyna swoją opowieść:

Dzisiaj będzie trochę o tym, jak tak naprawdę w tych górach jest. Jak wygląda wspinanie na najwyższy szczyt Ameryku Południowej.

Dlaczego szczyt Aconcagua?

Ponieważ jest najbardziej skomercjalizowanym szczytem na świecie, z jakim przyszło mi się zmierzyć. Logistyka, wieczny tłok i inne udogodnienia, ale także zakazy, słynne woreczki na śmieci oraz opieka medyczna w bazie.

Patagonia 

argentyna

To kraina geograficzna w Ameryce Południowej odkryta przez Ferdynada Magellana. Leży ona na terytorium Argentyny i Chile. Znajduje się między Oceanami: Atlantyckim a Spokojnym. 

Na północy rozciąga się aż po rzekę Rio Negro. Na zachodnim wybrzeżu w cieniu Andów znajdują się liczne wyspy i fiordy. Od wschodu Patagonii przylega do Andów kraina jezior, a następnie płaska płyta poprzecinana rzekami: Limay-Negro, Chubut, Deseado i Chico. Jej powierzchnia obejmuje około 1 043 076 km².

Więcej o Patagonii przeczytacie na blogu gapienamapie.pl, którego autorzy tak opisują tę krainę;

Patagonia to więc dobry region na lekcję cierpliwości. Po parku chodzi się po kładkach. Warto zostać tutaj kilka godzin. Lodowiec można fotografować na różnych wysokościach z innych perspektyw. Można też po prostu usiąść i pogapić się na wielkie, niebieskie kawały lodu, które co chwilę trzeszczą, pękają albo się odrywają. Perito Moreno to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy na Ziemii, jakie widziałam.

Ziemia Ognista

argentyna

Ziemia Ognista to wyspa leżąca na południowym krańcu Ameryki Południowej, oddzielona od stałego lądu Cieśniną Magellana. Jej zachodnia część należy do Chile, natomiast wschodnia część należy do Argentyny, stanowiąc argentyńską prowincję Ziemia Ognista.

Wyspa ma powierzchnię 47 992 km², co czyni ją 29. pod względem powierzchni wyspą świata. Najwyżej położony punkt na wyspie to góra Monte Darwin, która wznosi się na wysokość 2488 m n.p.m. po stronie chilijskiej.

Przeczytajcie, jak Ziemię Ognistą opisuje autorka bloga goanywhere.to:

Ziemia Ognista – kraniec Ameryki Południowej, odkąd pamiętam zawsze chciałam tu przyjechać… Być może lektura z wczesnego dzieciństwa ,,Dzieci Kapitana Granta” stała się zaczątkiem mojego planu. Teraz już wiem, że to jedyne takie miejsce na świecie. Tworzą je dziesiątki małych wysp, łącznie z przylądkiem Horn, dlatego zwiedzam te okolice głównie podczas rejsu na statku.

Wodospad Iguazú 

argentyna

Wodospad Iguazu znajduje się na granicy argentyńsko-brazylijskiej. 80% obszaru wodospadu jest na terytorium Argentyny, natomiast pozostałe 20% na obszarze Brazylii. 

Ten kompleks wodospadów ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Wiecie, że szum wody Iguazú słyszany jest w promieniu 20 km?

Granica argentyńsko-brazylijskiej przebiega centralnie przez Diabelską Gardziel, czyli największą kaskadę wodospadu Iguazú. Woda w tym miejscu spada aż z 82 m, a więc z wysokości większej niż wodospad Niagara.

Zobaczcie piękne zdjęcia Iguazú na blogu swiatwedlugrostkow.pl, którego autorzy tak opisują ten cud natury:

Malownicze kaskady, kłęby pary, kolorowe tęcze i to wszystko w środku dzikiej dżungli. Czego chcieć więcej? Iguazu to kompleks najbardziej imponujących wodospadów na świecie, nie przez przyczyny wpisany na listę cudów świata.

Wodospady robią wrażenie o każdej porze roku. Nie ważne czy jest wysoka woda, czy wody mało. Proszę więc nie zwracać uwagi na przewodniki zachęcające, by koniecznie pojechać w tym miesiącu, a w innym nie warto. ZAWSZE warto i zawsze szczeka opada. Na trasach leśnych przy wodospadach proszę uważać na dzikie zwierzęta. Nie zjedzą Państwa, ale będą próbowały zjeść wszytko inne – torbę do aparatu, parasol, palec. Najbardziej wścibskie są ostronosy.

Wojciech Cejrowski

argentyna
Fragment Wielkiej Turystycznej Mapy Świata

Geograficzne skojarzenia:

Ponad 188 000 jezior i 98 000 wysp, renifery, Laponia

(Finlandia, Europa)

finlandia

To kraina ponad 188 000 jezior oraz 98 000 wysp. Ojczyzna reniferów. Na jej obszarze leży również Laponia, która uważana jest za siedzibę Świętego Mikołaja. 

Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu i południa ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego. Jej stolicą są Helsinki.

Sprawdźcie na blogu wszedobylscy.com, co można robić zimą w Finlandii:

(…) poleciałam do Finlandii, żeby sprawdzić, gdzie to właściwie jest i co można robić tam zimą. Wiele osób dziwiło się, po co jechać do Finlandii o tej porze roku, skoro jest tam głównie zimno i ciemno. Zdradzę Wam sekret: jest mnóstwo ciekawych rzeczy, które można robić w tym regionie zimą

finlandia
Fragment Wielkiej Turystycznej Mapy Świata

1 komentarz

  1. Pancernik

    Super pomysł Panie Cejrowski!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NEWSLETTER

Informacje o nowościach, promocjach, artykułach, instrukcjach, alternatywnych rozgrywkach itp.

Seszele, Paragwaj

Geograficzne skojarzenia: Wyspy z charakterystycznymi tropikalnymi plażami i granitowymi głazami (Seszele, Afryka) Seszele to archipelag wysp na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Jedną z...

Wenezuela, Tadżykistan

Geograficzne skojarzenia: Wodospad Salto Angel, Góra Roraima, Rzeka Orinoko, Los Llanos, Latarnia Maracaibo  (Wenezuela, Ameryka Południowa) O Wenezueli, rzece Orinoko i sawannie Llanos napisałem całą książkę, więc nie będę się teraz powtarzał - książka ma...

Sudan, Turcja

Geograficzne skojarzenia: Nil Biały i Nil Błękitny łączą swoje wody (Sudan, Afryka) Nil Biały to jedno z dwóch głównych ramion Nilu, które wraz z Nilem Błękitnym łączy się w okolicach Chartumu w Sudanie, tworząc Nil. Jego długość, począwszy od...

Tunezja, Nowa Zelandia

Geograficzne skojarzenia: Jezioro Wielki Szott (Tunezja, Afryka) Czy wiecie, że Tunezja oraz Jezioro Wielki Szott były tłem dla serii filmów Gwiezdne Wojny? Z pewnością krajobraz bezodpływowego słonego jeziora, które przez większą część roku pozostaje wyschnięte,...

Kazachstan, Egipt

Geograficzne skojarzenia: Jezioro Bałchasz (Kazachstan, Azja) W Wikipedii znajdziemy informację, że jest to bezodpływowe jezioro w Kazachstanie, w Kotlinie Bałchasko-Ałakolskiej. Północny brzeg jest wysoki i skalisty, południowy – niski i piaszczysty. W zachodniej...

Afganistan i Liberia

Stolica Afganistanu (Azja): KABUL Największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana, Kabura, Kophes lub Kophene. Tyle Wikipedia. Image by Jana from Pixabay A Borys...

Pin It on Pinterest

Share This