Afganistan i Liberia - Boso Przez Świat :: gra planszowa

Stolica Afganistanu (Azja):

KABUL

Największe miasto w Afganistanie, liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców, i znajduje się w prowincji Kabul. Znane było w starożytności jako Ortospana, Kabura, Kophes lub Kophene.

Tyle Wikipedia.

Image by Jana from Pixabay

A Borys Specjalski przedreptał miasto na piechotę (ale nie boso…) i pisze m.in. tak:

Po dzisiejszej wycieczce wiem że Kabul ma swoje ciekawe strony. Widok z każdego wzgórza zachwyca jednakowo. Po dzisiaj wiem też, że dopóki nie zobaczy się chociaż kawałka miasta chodząc po nim na własnych nogach w zasadzie nie ma czego oceniać. Większość ulicznych sprzedawców miała do zaoferowania owoce i warzywa tak świeże i apetyczne o jakich w Singapurze można było by tylko pomarzyć. Po raz drugi jadłem też świeży afgański chleb który smakiem przypominał mi taki jak można było kiedyś kupić w Polsce, a jaki trudno jest teraz gdziekolwiek dostać. Świeżo wypiekany, chrupiący z wierzchu, gorący i miękki w środku i to za 10afg czyli jakieś 60 groszy. Dzisiaj też dopiero miałem okazję zobaczyć że tak naprawdę większość ludzi jest tutaj niesamowicie sympatyczna i pomocna. Teraz wiem że stresować można się dopiero jak coś niebezpiecznego zacznie się dziać, a nie cały czas.

Wprawdzie na Wielkiej Turystycznej Mapie Świata brak Kabulu (gdyż to mało turystyczne miejsce), ale wskaźnik pokazuje położenie stolicy Afganistanu.

Stolica Liberii (Afryka)

Monrovia

„Największe miasto Liberii. Położone u ujścia rzeki St. Paul do Oceanu Atlantyckiego (Wybrzeże Pieprzowe). Okręg stołeczny liczy sobie ponad milion mieszkańców, czyli 29% populacji całej Liberii.

Założone w 1822 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne, które sprowadziło tu wyzwolonych niewolników ze Stanów Zjednoczonych oraz Brytyjskich Indii Zachodnich. Nazwane na cześć ówczesnego prezydenta USA Jamesa Monroe’a. Przez dalszą część XIX wieku napłynęli liczni byli niewolnicy, głównie z USA.”

[Wikipedia]

Wielka Turystyczna Mapa Świata (wersja Boso) pokazuje największe światowe turystyczne atrakcje. Monrovia się do nich nie zalicza.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

NEWSLETTER

Informacje o nowościach, promocjach, artykułach, instrukcjach, alternatywnych rozgrywkach itp.

Pin It on Pinterest

Share This